tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Warsztaty kl. 8d w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W listopadowy, mroźny poranek  klasa 8d wraz z wychowawczynią wybrała się na warsztaty edukacyjne, które odbyły się w Sulejówku w Muzeum Józefa Piłsudskiego. Pomimo wielu wspólnych wyjść klasy, to wyjście miało wyjątkowy charakter, ponieważ grupa udała się do Sulejówka pociągiem. Podróżowanie pociągiem bardzo spodobało się uczniom i  z pewnością chcieliby powtórzyć taką formę wycieczki.
Po przybyciu na miejsce uczniowie udali się do „Ławeczki Józefa Piłsudskiego w Sulejówku”. Jest to pomnik w pobliżu willi „Milusin”, w której Józef Piłsudski mieszkał w latach 1923–1926. Autorem rzeźby jest krakowski rzeźbiarz Karol Badyna. Pomnik przedstawia Józefa Piłsudskiego z córkami.
Następnie klasa udała się do Muzeum, które już od zewnątrz zachwyca nowoczesną architekturą oraz wielkością. Koncepcja kompleksu muzealnego oparta jest na dwóch filarach, którymi są dworek „Milusin” oraz nowy budynek Muzeum z nowoczesną przestrzenią wystawową. Kompleks muzealno-edukacyjny został zaprojektowany tak, aby był nierozłącznie powiązany z domem rodzinnym Piłsudskiego, jego unikatową atmosferą, a także otaczającym go lasem i ogrodem. Z tego powodu – aby nie zdominować wielkością dworku – większa część kubatury nowego Muzeum została ukryta pod ziemią, a część naziemna jest wtopiona w zieleń.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Zabrania się mówić po polsku” – śladem „Syzyfowych prac”, które rozpoczęły się od zwiedzenia części wystawy muzealnej opowiadającej  o Józefie Piłsudskim i epoce, w której żył. Wystawa składa się z pięciu galerii poświęconych kolejnym okresom życia i działalności: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik, Marszałek. Szósta galeria, Symbol, prezentuje szeroko rozumiane i wieloaspektowe dziedzictwo Józefa Piłsudskiego. Na wystawie pierwszoplanową rolę odgrywają eksponaty, których przekaz uzupełniają infografiki, reprodukcje, cytaty, światło, dźwięk oraz prezentacje multimedialne. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i zdecydowanie niepocieszeni, że nie mogli zobaczyć całej wystawy, która  ma powierzchnię 2 100 m2 i znajduje się w podziemnej hali. Rozbudzona ciekawość oraz zapoznanie uczniów z najważniejszymi aspektami życia Józefa Piłsudskiego była doskonałym punktem wyjścia do dalszej pracy warsztatowej.
Na zajęciach uczniowie  przyjrzeli się punktom wspólnym biografii Józefa Piłsudskiego i głównego bohatera „Syzyfowych prac”. Porozmawiali o metodach rusyfikacji oraz pokoleniach Polek i Polaków, które musiały się z nią mierzyć. Punktem kulminacyjnym było stworzenie własnej opowieści biograficzne inspirowanej realiami powieści Stefana Żeromskiego i informacjami zdobytymi na wystawie.
Uczniowie pracowali w grupach pod ścisłym okiem pani prowadzącej. Na zakończenie wszyscy zaprezentowali swoje prace, które były bardzo ciekawe, zaskakujące i dające możliwość przemyśleń.

Galeria [link]

Tekst: A. Kołakowska
Zdjęcia: A. Kołakowska, K. Dzwonowska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content