Patriotyzm wspólna sprawa. Bohater, czyli kto?

4.10.2022 r. uczniowie klasy 8d uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Warszawy pt. “Patriotyzm wspólna sprawa. Bohater, czyli kto?”
Zajęcia dotyczyły odbudowy Starego Miasta w Warszawie, w kontekście działania i współpracy całego społeczeństwa.
Uczniowie analizowali i oglądali archiwalne zdjęcia, słuchali osobistych historii świadków i uczestników odbudowy Warszawy. Zastanawiali się, czym jest dla nich patriotyzm i bohaterstwo. Czy rozumieją go tak samo jak prawie 70 lat temu, tuż po wojnie, gdy ludzie spontanicznie rozpoczęli odbudowę swojego miasta.
Podczas zajęć podkreślono patriotyczną postawę powojennej ludności, która potrafiła się zjednoczyć w imię wyższego celu.
Patriotyzm to nie tylko walka zbrojna, ale i bardzo ważne działania cywilne.
Zajęcia są dofinansowane z projektu grantowego Muzeum Historii Polski „Patriotyzm jutra 2022”.

Tekst i zdjęcia: K. Dzwonowska