tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

W dniach 03.10.2022 – 09.10.2022 r. nasza szkoła po raz kolejny aktywnie włączy się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że wśród nas – naszych kolegów, podopiecznych są także uczniowie o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Tegoroczne obchody będą odbywać się pod hasłem: PRZEŁAMUJEMY BARIERY. Tegoroczne hasło jest pretekstem do rozmowy o tym, co warto zmienić, aby praca przebiegała harmonijnie i satysfakcjonująco. 

Europejskie Towarzystwo Dysleksji uznało 8 października 2022 r. za Dzień Dysleksji. Jest to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, czym jest dysleksja. Międzynarodowe Towarzystwo Dysleksji podaje, iż „Dysleksja jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się o podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania i poprawnego pisania. Trudności te są zazwyczaj wynikiem deficytu fonologicznego aspektu języka, często niewspółmiernego do innych zdolności poznawczych i efektywnych metod nauczania stosowanych w szkole. Wtórnie mogą wystąpić problemy z czytaniem ze zrozumieniem i kontaktem ze słowem pisanym, które mogą ograniczyć rozwój słownictwa i wiedzy ogólnej.”

Szanowni Rodzice!
Stwierdzenie dysleksji rozwojowej jest pierwszym krokiem na drodze do pokonania trudności. Jeśli jednak chcemy, by nasze dziecko osiągało rezultaty adekwatne do jego możliwości, a w przyszłości również sukcesy zawodowe, warto pamiętać o systematycznej, ukierunkowanej pracy. Ogromna odpowiedzialność spoczywa tutaj właśnie na rodzicach, którzy powinni wspierać działania szkoły i zachęcać swoje dziecko do podejmowania dodatkowego wysiłku. Systematyczna praca w szkole i w domu jest bowiem warunkiem skutecznego oddziaływania i tylko w ten sposób można przezwyciężyć trudności dyslektyczne. Dlatego też szczególnie gorąco zachęcamy rodziców dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi do zapoznania się z niżej zamieszczonymi poradnikami i wskazówkami, które się w nich znajdują. Pamiętajmy, że rola rodzica w wykrywaniu i pokonywaniu trudności u dziecka jest niezmiernie ważna, gdyż nikt nie zna dziecka lepiej od jego własnych rodziców i nikt nie spędza z nim tak dużo czasu…
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, która rozwieje wątpliwości rodziców dotyczące dysleksji:
– Jestem rodzicem dziecka z dysleksją [link]
– Jak poprawić sprawność grafomotoryczną [link]

Drodzy Uczniowie!
Z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji gorąco zachęcamy Was do wzięcia udziału w ciekawych akcjach.
– Pierwsza z nich to „Przerwy z grami planszowymi”. W najbliższą środę 5.10.2022 r. na dwóch długich  przerwach, na Sali patio będziecie mieli możliwość pograć w gry planszowe z gabinetów terapeutycznych. Podczas rozgrywek będzie możliwość zdobyć fajne nagrody 🙂
Zapraszamy!!!!
– Kolejnego dnia, czyli w czwartek zapraszamy wszystkich uczestników zajęć terapii pedagogicznej z klas 3-6 do zmierzenia się w konkursie „Potyczki słowne i ortograficzne”:
Klasy 3 oraz 4 –  czwarta godzina lekcyjna, sala patio
Klasy 5 oraz 6 – piąta godzina lekcyjna, sala patio
– Kolejna propozycja to to „Tydzień z ruchem”. W pliku zamieszczonym poniżej znajdziecie przykłady różnorodnych ćwiczeń, które – systematycznie wdrażane – pozwolą Wam na lepsze codzienne funkcjonowanie.
Tydzień z ruchem [link]
Tegoroczne hasło: Przełamujemy bariery, uczymy się razem! jest pretekstem do rozmowy o tym, co warto zmienić, aby praca przebiegała harmonijnie i satysfakcjonująco.  W związku z tym hasłem zachęcamy Was do sprawdzenia jaki styl uczenie preferujecie.
Style uczenia się [link]

W swoich codziennych zmaganiach z dysleksją pamiętajcie, iż nie sztuka nie mieć trudności, sztuka je pokonać… Niech Wam przyświecają słowa Richarda Paula Evansa: „Zwykle, zanim życie wręczy nam swoje najwspanialsze prezenty, owija je starannie w największe przeciwności losu.”

Tekst: A. Kołakowska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content