tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

“Urok świąt w wielokulturowej Warszawie” warsztaty w Muzeum Warszawy

21.12.2022 r. uczniowie klasy 8d uczestniczyli w Muzeum Warszawy w zajęciach „Urok świąt w wielokulturowej Warszawie”.
W dawnej wielokulturowej Warszawie, podobnie jak dziś, żyły różne społeczności m.in. żydzi, katolicy, prawosławni. Wszyscy mieszkali po sąsiedzku, często razem pracowali, chodzili do szkół. Obchodzone przez nich święta wypadały w różnych dniach, a nawet miesiącach.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest Chanuka, jak dawniej obchodzono Boże Narodzenie i Święto Jordanu. Przybliżone zostały tradycje dwóch religii: chrześcijaństwa i judaizmu. Wspólnie zastanawialiśmy się nad źródłem zimowego świętowania i jego symboliką.
Rozmawialiśmy o tradycyjnych potrawach wigilijnych – uczniowie opowiedzieli co u nich w domach jada się podczas wigilii. Dowiedzieliśmy się, że podczas Chanuki najbardziej popularnym daniem jest latkes czyli placki ziemniaczane. Uczniowie mieli okazję zagrać drejdel czyli czworobocznym bączkiem z pojedynczą literą hebrajską po każdej stronie, który służy do uprawiania tradycyjnej żydowskiej gry hazardowe podczas święta Chanuka.

Galeria [link]

Tekst i zdjęcia: K. Dzwonowska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content