Sprawozdanie z warsztatów językowych w Instytucie Germanistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego

W dniu 6 czerwca 2024r. 22 uczniów z klas VII i VIII wraz z panią Beatą Tadaj i panią Agnieszką Małek wzięło udział w 2-godzinnych warsztatach językowych w Instytucie Germanistyki na Wydziale NeofilologiiUniwersytetu Warszawskiego.  Tematem warsztatów była: „Kultura krajów niemieckojęzycznych w naszym domu na przykładzie nauki, kuchni i muzyki”. Podczas wizyty uczniowie pracowali w niewielkich grupach, gdzie nie tylko nauczyli się nowych słów, zwrotów i struktur gramatycznych w języku niemieckim, ale też dowiedzieli się wiele o odkryciach naukowych dokonanych przez naukowców z niemieckiego obszaru językowego. Były to między innymi: rower, praska do czosnku, mleko w proszku i tramwaj. Dowiedzieli się również, skąd pochodzą nazwy doskonale znanych im słów: kajzerki, czy też hamburgera.  Ponadto posłuchali niemieckich piosenek, poszukali informacji w Internecie o ich wykonawcach, przedstawili je na forum grupy, a następnie posłuchali popularnych w Polsce coverów niemieckich utworów. Wizyta na Uniwersytecie była też doskonałą okazją do zapoznania się ze strukturą uniwersytetu, znajdującymi się tam wydziałami oraz obejrzenia nowoczesnego budynku na dachu, z którego podziwialiśmy piękny ogród.
Wizyta w Instytucie Germanistyki był ciekawym i pełnym atrakcji doświadczeniem, które na pewno na długo zostanie w naszej pamięci, za które szczególnie dziękujemy Pani Annie Jorroch, która przeprowadziła warsztaty dla naszej grupy, i dzięki której mogliśmy okazję gościć z wizytą na uniwersytecie.

Tekst i zdjęcia: B. Tadaj