tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Scenariusz spotkania autorskiego z Joanną Jagiełło

Temat spotkania: POROZMAWIAJMY O TYM, CO WAŻNE: WOKÓŁ RELACJI – SPOTKANIE Z PISARKĄ JOANNĄ JAGIEŁŁO
Wiek uczestników: Klasy 6, 7 i 8 sp oraz liceum (14-19)
Liczba uczestników: Dowolna
Czas trwania: 1 – 1,5  godziny
Formuła: tradycyjna lub online
Organizacja / potrzebne materiały i sprzęty: Prosimy, aby miejscem spotkania była sala biblioteczna, lekcyjna lub widowiskowa. Jeśli będzie to większa sala, prosimy o nagłośnienie (mikrofon).
Opis przebiegu spotkania:
W wieku nastoletnim najważniejsze są relacje. Oprócz relacji rodzinnych pojawiają się przyjaźnie i pierwsze miłości i to na nich koncentruje się spotkanie. Poruszymy następujące problemy:

 • związek idealny – czy taki w ogóle istnieje?
 • najważniejsze elementy relacji – empatia i szczerość
 • co można, a czego nie można wybaczyć
 • związek na odległość
 • związek przemocowy/toksyczny
 • miłość ‘zakazana’

W trakcie spotkania autorka prezentuje książki, w których pojawiają się różne relacje przyjacielskie i miłosne, między innymi:

 • „Zielone martensy”. W tej książce dwójka głównych bohaterów to outsiderzy. Ich relacja opiera się na szukaniu podobieństw i pokazuje, że każda osoba może znaleźć przyjaciela/przyjaciółkę, czy chłopaka/dziewczynę.
 •  „Czekolada z chili”.  Już same motto tej książki: „A może miłość nie musi być jak czekolada mleczna. Może miłość jest jak czekolada z chili” pokazuje, że książka będzie mówiła o trudnych relacjach. Obala pewien mit romantyczny, że kiedy już zakocham się z wzajemnością, to wszystko będzie perfekcyjne. Dla bohaterów związek na odległość okazuje się bardzo trudny, a najważniejszym pytaniem będzie: czy wszystko można wybaczyć?
 • „Mleko z miodem”. Oprócz burzliwej jak i w pozostałych częściach „Serii kawowej” relacji głównych bohaterów, książka pokazuje też związek przyjaciółki głównej bohaterki, który w pewnym momencie staje się toksyczny. Chłopak Natalii chce ją mieć na wyłączność, mieć nad nią władzę i dziewczyna musi ten związek zakończyć, żeby uratować siebie.
 • „Tiramisu z truskawkami” – przy tej książce skupimy się na relacji dwóch głównych bohaterek i wielkiej potrzebie empatii, która buduje każdą przyjaźń. Linka nie zauważa, że jej przyjaciółka ma problemy i drastycznie się odchudza, Natalia z kolei nie dzieli się problemami z przyjaciółką. Mimo wieloletniej przyjaźni, każda z nich jest jak „samotna wyspa”.
 • „Tylko gdy pada deszcz” – ‘zakazana’ miłość dwójki głównych bohaterów, którzy ze względu na ślub swoich rodziców stają się przyszywanym rodzeństwem to przykład relacji bardzo trudnej, o którą trzeba walczyć.
 • „To już nie ma znaczenia” – dwa tematy: relacja czterech przyjaciółek oraz ‘niebezpieczne’ relacje damsko-męskie.

Cele spotkania i efekty:
Celem spotkania jest pochylenie się nad różnymi relacjami, w które wchodzimy, przyjacielskimi i miłosnymi, między innymi obalenie mitu, że ‘zawsze musi być różowo’, ale też nauczenie się, że są pewne granice, których relacja przekraczać nie powinna. Jest nim też wspólne zastanowienie się, na czym powinna się opierać dobra relacja i podkreślenie takich jej elementów jak empatia, szczerość, rozmowa.

Link do prezentacji

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content