Zalecenia (rady) dla rodziców, którzy po raz pierwszy przyprowadzają dziecko do przedszkola

Przed przyjściem

• Nie wzbudzajcie w dziecku żadnej niepewności z powodu pójścia do przedszkola, ponieważ to wywołuje u dziecka stres!
  • Porozmawiajcie ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do przedszkola w obecności swojej pociechy. Zaproście je do wspólnej zabawy.
  • Czytajcie dziecku opowiadania, w których bohaterowie chodzą do przedszkola.
  • Obejrzyjcie wspólnie z dzieckiem w telewizji ciekawy i wesoły program o przedszkolu. Dodajcie pozytywny komentarz.
  • Przedstawcie przedszkole jako miejsce pełne zalet: nowi koledzy i koleżanki, nowe zabawki, wspólne zabawy itp.

Po przyjściu

• Nie przeciągajcie pożegnania w szatni, pomóżcie dziecku rozebrać się, pocałujcie i wyjdźcie,
  • Nie zabierajcie dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobicie to choć raz, będzie wiedziało, że łzami może wszystko wymusić.
  • Żegnajcie i witajcie dziecko zawsze z uśmiechem.
  • Nie spóźniajcie się z odbieraniem! Jeśli obiecaliście, że przyjdziecie wcześniej dotrzymajcie słowa. W pierwszych dniach starajcie się odbierać dziecko wcześniej np.: po obiedzie. Potem stopniowo wydłużajcie czas pobytu.
  • Nie obiecujcie: jeśli pójdziesz do przedszkola coś dostaniesz – kiedy będziesz odbierać dziecko możesz mu dać maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania,
  • Kontrolujcie to co mówicie: Zamiast: już możemy wracać do domu, powiedzcie: teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
  • Nie wymuszajcie na dziecko, aby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.
  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze postaraj się, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstanie z tatą jest mniej bolesne.
  • Przyprowadzajcie dziecko przed określonymi czynnościami rozpoczynającymi dzień dziecka w przedszkolu (np.: śniadanie).
  • Uczcie dziecko samodzielności, dzieci samodzielne łatwiej adoptują się do nowych sytuacji, lepiej radzą sobie w grupie rówieśniczej.
  • Ubierajcie dziecko wygodnie, tak, aby mogło samo i szybko się rozebrać i ubrać.