tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Lekcja varsavianistyczna – “Utracone perły architektury Warszawy”

19.09.2019 r. uczniowie klasy 5d uczestniczyli w lekcji varsavianistycznej “Utracone perły architektury Warszawy”. 
W Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego znajdują się miniatury budynków z XVIII i XIX wieku, będących częścią historycznego, architektonicznego założenia Osi Saskiej, a które zniknęły z krajobrazu Warszawy lub zmieniły swoją formę.
Miniatury opracowano w skali 1:25 (według międzynarodowego standardu stosowanego w parkach miniatur) wraz z najdrobniejszymi szczegółami wystroju architektonicznego oraz licznymi elementami otoczenia właściwymi epoce, której odpowiada dany model. Dla poszczególnych budowli wykonane zostały liczne figurki postaci w strojach z epoki oraz pojazdów – od karoc i tramwajów konnych po samochody.
Oglądaliśmy Teatr Letni czyli tymczasową siedzibę zespołu Teatru Wielkiego, która przetrwała 69 lat. Teatr spłonął we wrześniu 1939 r. 
Podziwialiśmy imponującą, bogato zdobioną rezydencję multimilionera Leopolda Kronenberga. Pałac wzniesiony został w latach 1869-1871 za astronomiczną wówczas sumę miliona rubli w złocie. Pałac spłonął we wrześniu 1939 r.
Kamienica Kazimierza Granzowa urzekała pięknymi zdobieniami. Została zniszczona podczas Powstania Warszawskiego.
Podziwialiśmy miniaturę Gościnnego Dworu na placu Żelaznej Bramy – czyli hali targowej w kształcie kropli wody. Budowla powstała w 1841 r. była unikalna ze względu na użycie na tak dużą skalę żeliwa, jako materiału konstrukcyjnego. Gościnny Dwór spłonął od niemieckich bomb w 1939 r. 
W Parku Miniatur znajduje się Pałac Lubomirskich z placu Żelaznej Bramy. Jest to jedyny istniejący do dziś budynek prezentowany w Parku Miniatur. Rezydencja magnacka z monumentalną kolumnadą zaprojektowaną przez Jakuba Hempla w latach 1791-93. Zniszczony podczas wojny Pałac odbudowano i w 1970 roku obrócono go o 78 stopni. Może dziadkowie lub pradziadkowie naszych uczniów pamiętają to wydarzenie 🙂
W Parku Miniatur obejrzeliśmy historię Warszawy w miniaturze, gdzie podziwialiśmy dawną, piękną zabudowę Warszawy.

Galeria [link]

Tekst i zdjęcia: K. Dzwonowska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content