ikona telefon

tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

adres do e-doręczeń:
AE:PL-25857-28559-DVFWV-19

połącz z tłumaczem języka migowego

5a i 5b nad Zalewem Zegrzyńskim

27.05.2025 r. uczniowie klas 5a i 5b uczestniczyli w wycieczce do Nieporętu nad Zalewem Zegrzyńskim. Wycieczka rozpoczęła się od dużych emocji. Niektórzy pierwszy raz jechali SKM-ką czyli Szybką Koleją Miejską. Po dojechaniu na miejsce uczniowie poznali historię Zalewu Zegrzyńskiego czyli największego sztucznego zbiornika na Mazowszu. 
Zalew Zegrzyński powstał w 1963 roku poprzez wybudowanie tamy w Dębe oraz zalanie terenów wsi i pól. Zalew Zegrzyński pełni funkcję przeciwpowodziową, rekreacyjno-wypoczynkowa, poprzez tamę w Dębe – funkcję energetyczną oraz zaopatruje Warszawę w wodę. W Wieliszewie w 1986 roku uruchomiono Zakład Wodociągu Północnego, do którego woda pobierana jest z Zalewu Zegrzyńskiego. Wodociągiem Północnym dostarczana jest woda dla mieszkańców północnych dzielnic lewo- i prawobrzeżnej Warszawy: BEMOWA, Białołęki, Bielan, Targówka, Pragi Północ oraz części Woli, Żoliborza, Pragi Południe i Rembertowa.
Po krótkim zapoznaniu się z historią Zalewu Zegrzyńskiego, uczniowie oddali się relaksowi na plaży w Nieporęcie. 
Powrót do Warszawy był późnym popołudniem (oczywiście SKM-ką), tak aby następnego dnia, pełnym nowych sił, uczniowie mogli przyjść do szkoły na lekcje.

Tekst i zdjęcia: K. Dzwonowska, R. Glica-Pikus, K. Garstka-Mysiorska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE