tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

40 lat minęło …

I tak 28 maja stał się dla całej szkolnej społeczności SP 321 czasem szczególnym, bo upływającym pod znakiem jubileuszowych obchodów 40 lat istnienia placówki na edukacyjnej mapie Warszawy. Nasza Jubilatka była pierwszą szkołą na Nowym Bemowie.
Mury SP 321 zaszczycili swoją obecnością znamienici goście, m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Bemowo, Rady Rodziców, znakomici absolwenci szkoły, dawni dyrektorzy oraz nauczyciele i wielu, wielu przyjaciół naszej Szkoły, którzy na wstępie wpisali się do pamiątkowej księgi.

Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji, podczas której przedstawione były różne urywki z życia szkoły na przestrzeni 40 lat. W tle rozbrzmiał utwór „Twarze”, który wszystkich wprowadził w nostalgiczny nastrój. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły oraz odśpiewaniu hymnu, Pani Dyrektor Agnieszka Ostasz w swoim przemówieniu powitała zgromadzonych gości. Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły, tworząc wspólnie pozytywną, rodzinną atmosferę, sprzyjającą właściwemu wychowaniu, edukacji i kształtowaniu młodego pokolenia.
Podkreśliła, że Szkoła Podstawowa nr 321 nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników,  którzy oddali szkole swoją wiedzę, umiejętności, serce i zaangażowanie.
Na koniec Pani Dyrektor zapewniła, że będziemy pielęgnować wspaniałe tradycje naszej szkoły oraz korzystać z mądrości ludzi, którzy tworzyli jej historię przez ostatnie 40 lat.

Następnie głos zabrał Burmistrz Bemowa Pan Grzegorz Kuca. W pełnym ciepłych słów przemówieniu docenił czterdziestoletni dorobek placówki, doskonałe połączenie jej tradycji z nowoczesną edukacją. Podziękował za oddanie i poświęcenie w tworzeniu tej niesamowitej części społeczności lokalnej Bemowa. Życzył, aby ten czas był czasem refleksji i planowania nowych wyzwań na kolejne 40 lat.

Szkoła to nie tylko nauka. To przyjaźnie, to rozwój pasji i uzdolnień. Doskonałym przykładem na to, jak ważna jest pasja i odpowiednie pokierowanie,  jest uzdolniona absolwentka SP 321 Pani Małgorzata Glinka-Mogentale. Wielokrotna medalistka w swoim przemówieniu podziękowała Panu Andrzejowi  Marczakowi – pierwszemu dyrektorowi naszej szkoły, za wskazanie prawidłowej drogi. To właśnie Pan Marczak zaprosił Panią Glinkę do klasy sportowej, w której szlifowała i rozwijała swoją pasję siatkarską.

Głos zabrali również przedstawiciele Rady Rodziców, przewodniczący Związków Zawodowych NSZZ „Solidarność”.

Na scenę został zaproszony człowiek, który królował przez 20 lat w murach naszej Jubilatki – pierwszy Dyrektor Pan Andrzej Marczak. Otrzymał on tytuł Honorowego Dyrektora Szkoły Podstawowej 321. Owacjom nie było końca, a jego postać przywołała wiele wspomnień i wzruszeń …

Szkołę Podstawową nr 321 tworzyli i tworzą ludzie pełni pasji, zaangażowania oraz  o pięknych sercach, których najważniejszym celem jest dobro ucznia.  Bez wątpienia do tych ludzi należą wszyscy dyrektorzy i wicedyrektorzy naszej szkoły: Pan Andrzej Marczak, Pan Włodzimierz Skarzyński, Pani Małgorzata Zarzycka, Pani Jolanta Kubalska, Pani Iwona Idzikowska, Pani Elżbieta Patron, Pani Danuta Olszewska, Pani Urszula Panas, Pani Maria Wołowiec, Pani Teresa Terlecka, Pani Magdalena Lipińska, Pani Agnieszka Lipnicka, Pani Małgorzata Winczewska, Pani Katarzyna Sawicka, Pani Anna Masłocha, Pani Anna Matysiak, Pani Barbara Makowska-Opala, Pani Anna Kwiatkowska-Rehan, Pani Izabela Korba, Pani Aleksandra Kiersznicka i Pani Anna Warda, którzy otrzymali specjalne wyróżnienia z rąk obecnej Pani Dyrektor Agnieszki Ostasz.

Podziękowaniom, uściskom nie było końca. Zdecydowanie na uznanie zasługuje każdy nauczyciel pracujący i tworzący społeczność SP 321, ale w szczególności wyróżnienie należy się nauczycielom, którzy są z naszą Jubilatką od początku jej istnienia. Są to: Pani Urszula Panas, Pani Jolanta Ratajczak, Pan Marek Horbaczewski i Pani Małgorzata Lipska-Góralczyk.
Specjalne podziękowania skierowane były do Pani Małgorzaty Marczak –  wychowawczyni obecnej Pani Dyrektor. Pani Ostasz wyraziła swoją ogromną wdzięczność za ten cudowny, pełen ciepła i miłości czas w klasach 1-3.

Podczas Gali Jubileuszowej nie zabrakło również występów artystycznych. Swoim głosem zachwyciła publiczność absolwentka szkoły Natalia Kowalska oraz nauczycielka SP 321 Pani Justyna Bartosik. Rockowy występ Pana Marcina i grupy gitarowej wprowadził całą publiczność w radosny nastrój. Natomiast chór uczniowski klas 1-8 potwierdził w swojej piosence, że Tu więcej jest możliwe, przyjaźnie są prawdziwe”.
Część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 4b i 8a wprowadziła na sali ogrom śmiechu i dobrego humoru. Uczniowie pod bacznym okiem Pani Katarzyny Dzwonowskiej i Pani Jolanty Szostak przedstawili dzień z życia szkoły.
Uroczystość zakończył występ chóru nauczycieli, którzy przyznali: „Może za odważnie, my kochamy pracę tu!”

Święto szkoły to nie tylko Gala Jubileuszowa. Był to również wyjątkowy dzień dla uczniów, którzy mieli przygotowane mnóstwo atrakcji. Każdy zakamarek szkoły  sygnalizował, że jest to szczególny dzień. Wystawy, gazetki, fotobudki, prezentacje zdjęć z dawnych lat nauczycieli – to tylko część atrakcji, którą można było spotkać na korytarzu szkolnym. Lekcje tego dnia również wyglądały inaczej niż zwykle.  Odbywały się quizy dotyczące szkoły, oś czasu od 1984 roku, pokazy filmowe z lat 80-tych.
Natomiast boisko szkolne zmieniło się w fantastyczny piknik, pełen pyszności przygotowanych przez Radę Rodziców, baniek mydlanych, malowania buziek i tatuaży.
Nauczycielki szkoły zorganizowały Loterię Fantową oraz kiermasz ciast. Fundusze zebrane podczas akcji, a zebrano ponad 1000 zł, zostały przeznaczone na cel charytatywny.
Nie zabrakło również występów artystycznych, tanecznych i wokalnych. Gwoździem programu okazał się występ grupy judo pod bacznym okiem Pana Wojtka Wasilewskiego.

Bez wątpienia dzień 28 maja 2024 r. pozostanie w naszej pamięci na długo. Wspólnie mogliśmy świętować, wspominać z nostalgią to, co było, spojrzeć na szkołę współczesną i zastanowić się, jaka przyszłość nas czeka.
Przemówienia Pani Dyrektor, zaproszonych gości, rodziców i absolwentów uzmysłowiły zgromadzonym, jak ważna jest tradycja, jej pielęgnowanie oraz kształtowanie młodych pokoleń w poszanowaniu dla wartości. Wszyscy zaangażowani w ten Jubileusz poczuli się cząstką historii szkoły i odwrotnie. Szkoła jest również częścią nas, skrawkiem naszego życia, elementem naszej teraźniejszości. Wszystkich, niezależnie od wieku i roli, jaką pełnili lub pełnią, połączyło jedno – wspomnienie związane z naszą szkołą.

Czekamy na kolejne Jubileusze!

Galeria [link]

Tekst: A. Kołakowska i zespół ds. jubileuszu
Zdjęcia: “Manufaktura Kadru”, nauczyciele, rodzice

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content