26.05.2023 r. wraz z naszą Panią wychowawczynią zwiedzaliśmy Pałac Kultury i Nauki – najbardziej rozpoznawalnego budynku w Polsce. Obiektu, który na stałe wrósł w panoramę stolicy. Jego architektura i historia nadal budzą żywe zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Polskę.
Pałac Kultury i Nauki (PKiN) to charakterystyczny wieżowiec znajdujący się w centrum Warszawy. Zbudowany w latach 1952-1955 i oficjalnie otwarty 22 lipca 1955 roku. Podarowany Polsce przez Józefa Stalina i pierwotnie znany jako Pałac Stalina. Jest symbolem powojennej architektury socrealistycznej.
Budynek ma wysokość 231 metrów i jest najwyższym wieżowcem w Polsce. Projektantem był architekt Lew Rudniew, który inspirował się moskiewskimi wieżowcami Stalina. PKiN posiada 42 kondygnacje i charakterystyczną wieżę z anteną. W Pałacu Kultury i Nauki znajduje się wiele różnych instytucji, obiektów i firm. Znajdują się tam m.in.: muzea, teatry, kina, sale koncertowe, centrum naukowe, biura i restauracje. Do tej pory utrzymuje się taki sam wystrój pomieszczeń. Pałac Kultury i Nauki jest zarówno symbolem Warszawy, jak i przedmiotem kontrowersji. Zbudowany jako prezent od Stalina, w okresie powojennym budził mieszane uczucia w społeczeństwie polskim. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce. PKiN jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, festiwale, wystawy sztuki, premierowe pokazy filmowe i wiele innych. Jest centralnym punktem życia kulturalnego w Warszawie. Podczas naszej wizyty w PKiN odbywały się Targi Książki.
PKiN wybudowano w 3 lata. Niestety Sala Kongresowa znajdująca się na terenie PKiN od 12 lat jest w trakcie remontu. Jej otwarcie planowane jest w 2025/26 roku.
Na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, który jest jednym z najpopularniejszych punktów obserwacyjnych w Warszawie. Z tarasu można podziwiać panoramę Warszawy. Widok „powala na kolana”, jest niespotykany i wzbudzający podziw.
PKiN bardzo się nam podobał. Poznaliśmy wiele ciekawych rzeczy na temat tej budowli dzięki przewodnikowi, który nas oprowadzał. Byliśmy bardzo zaskoczeni, zdziwieni gdy dowiedzieliśmy się w jak ekspresowym tempie tak ogromna budowla została zbudowana.
Jeśli mielibyśmy możliwość odwiedzenia Pałacu Kultury i Nauki jeszcze raz, niewątpliwie byśmy z niej skorzystali.
Galeria [link]
Tekst: Ida z kl. 8d
Zdjęcia: K. Dzwonowska