Projekt – “Ogród permakulturowy w każdej szkole”

W II półroczu roku szkolnego 2023/2024 uczniowie z klas 4 uczestniczyli w projekcie “Ogród permakulturowy w każdej szkole”. Projekt prowadzony był przez Fundację “W związku z naturą”. Celem projektu było zapoznanie z bioróżnorodnością oraz poznanie znaczenia wyrażenia “ogród permakulturowy”.
Uczniowie przygotowali grządki – na podwyższeniu. Grządki podwyższone mają tę zaletę, że szybciej się nagrzewają. Dodatkowo wyglądają estetycznie i mogą stanowić ozdobę każdego ogrodu. Samodzielnie zasiali nasiona (do gruntu i w rozsadach), ściółkowali uprawy słomą, pikowali roślinki, przesadzali do grządek wyhodowane przez siebie rozsady pomidorów, ogórków i innych ciepłolubnych warzyw. Ponadto badali odczyn pH gleby oraz zakładali wermikompostownik z dżdżownicami.
Podczas ostatniej w tym roku szkolnym lekcji w ramach projektu poruszany był temat WODY. Edukatorka rozmawiała z uczniami o tym, jak oszczędzać wodę, jak nasze zakupy i wybory wpływają na dostępność wody (ślad wodny). Uczniowie wykonali poidełka dla ptaków czy owadów. Wiele radości sprawiło uczniom przygotowanie samonawadniających doniczek.
Nasi mali ogrodnicy byli dumni ze swoich plonów. Ze smakiem zjadali wyhodowane przez siebie rzodkiewki czy szczypiorek.

Tekst i zdjęcia: K. Dzwonowska