tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Warsztaty w Domu Spotkań z Historią, kl. 7d

Nadeszła wiosna. Po dwuletniej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną w Polsce, uczniowie w końcu mogą cieszyć się możliwością korzystania z wycieczek szkolnych, tych dalszych i bliższych. Uczniowie klasy 7d wyjazd trzydniowy mają jeszcze przed sobą, ale zaraz po świętach wraz ze swoją panią wychowawczynią i dwójką nowych kolegów z Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach, które były zorganizowane w Domu Spotkań z Historią na Starym Mieście i dotyczyły życia mieszkańców w międzywojennej Warszawie.

Wycieczka rozpoczęła się od spaceru ulicami Starego Miasta. Uczniowie wraz z wychowawcą pokazali najważniejsze miejsca Antonowi i Daszy, którzy z dużym zainteresowaniem poznawali piękne zakątki miasta. Uczniowie klasy 7d wcielili się w rolę przewodników i dużo radości sprawiło im podzielenie się wiedzą o Warszawie z ukraińskimi przyjaciółmi.

Kiedy wycieczka dotarła już na ulicę Karową do Domu Spotkań z Historią, uczniowie podziwiali przepiękne fotografie przedstawiające starą Warszawę. Podczas warsztatów wielkim zainteresowaniem cieszyły się przedmioty, które można było spotkać w dawnych czasach, a teraz są już zabytkami. Uczniowie mogli dotknąć drewniane łyżwy, kankę na mleko, katarynki, zabawki naszych pradziadków, farelkę na której gotowano obiad. Następnie został wyświetlony film o niedzieli w przedwojennej Warszawie. Uczniowie zwrócili uwagę na eleganckie stroje mieszkańców, uśmiechy na twarzach, beztroskę oraz pojazdy na drogach, które bardzo różniły się od współczesnych. Podczas oglądania pomników oraz znanych budynków uczniom udało się odgadnąć większość nazw.

Uczniowie z niecierpliwością czekali na końcowy etap warsztatów. Ich zadaniem było wykonanie zabawki, którą bawili się nasi pradziadkowie –  fruczki. Sama nazwa była bardzo tajemnicza, a jak się okazało potrzebny był tylko guzik i kawałek sznurka. Uczniowie z pewnością podzielą się patentem na zabawkę z rodzicami oraz rodzeństwem.

Galeria [link]

Tekst: A. Kołakowska
Zdjęcia: M. Blicharz
, K. Dzwonowska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content