tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Sprawozdanie z wycieczki do Niemiec, Francji i Szwajcarii

W dniach 28.05. – 04.06. 2022 r. odbył się wyjazd edukacyjny do Niemiec, Francji i Szwajcarii dla młodzieży naszej szkoły. Wycieczka była elementem projektu kulturowego: „Prawa i obowiązki w społeczeństwie multikulturowym”, którego celem było poznanie tradycji, kultury, historii oraz walorów turystycznych i przyrodniczych Niemiec, a szczególnie Badenii-Wirtembergii (Baden-Würtemberg), Francji i Szwajcarii. Głównym celem projektu było kształtowanie postawy tolerancji i otwartości wobec innych narodów, przełamywanie stereotypów społecznych, historycznych i obyczajowych, dostarczanie wiedzy na temat innych państw, kształtowanie umiejętności korzystania z bogactwa innych kultur oraz czerpanie pozytywnych doświadczeń. Dzięki udziałowi w wycieczce uczniowie mieli możliwość kontaktu z językiem mówionym, co przyczyniło się do poszerzenia i utrwalenia wiedzy oraz umiejętności zarówno z języka angielskiego jak i niemieckiego, ponadto uczniowie przełamywali bariery i zahamowania językowe.
W wycieczce wzięło udział 45 uczniów z klas VII i VIII, opiekunami były pani dyrektor Iwona Idzikowska, pani Beata Tadaj, pani Teresa Terlecka oraz pani Alina Piotrowska.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy malowniczą miejscowość Waldenbuch, a w niej Muzeum Czekolady Ritter Sport. Następnego dnia udaliśmy się z wizytą do niemieckiej szkoły podstawowej w Tuttlingen, gdzie podzieleni na 6 grup w ciągu dwóch godzin lekcyjnych braliśmy udział między innymi w lekcjach: języka angielskiego, języka niemieckiego, biologii, matematyki i w-f. Następnie zwiedziliśmy słynący z zegarów z kukułką Triberg, pięknie położoną w centrum Szwarcwaldu (Schwarzwald) miejscowość, w której znajduje się najwyższy w Niemczech wodospad. Odbyliśmy również wizytę w Muzeum Szwarcwaldu, gdzie poznaliśmy tradycję, kulturę i historię tego regionu. Tego dnia zwiedziliśmy też oddalony o kilkanaście kilometrów Fryburg (Freiburg), a w nim średniowieczne stare miasto, gotycką katedrę pod wezwaniem św. Mikołaja, halę kupiecką, Bächle – drogi wodne oraz bramy do miasta – Schwaben- i Martinstor. Kolejnego dnia udaliśmy się na wycieczkę do Konstancji (Konstanz), miasta położonego bezpośrednio nad Jeziorem Bodeńskim (Bodensee), gdzie między innymi zwiedziliśmy budynek konklawe (Konzilgebäude), w którym dokonano wyboru papieża Marcina V. Widzieliśmy również molo przy Jeziorze Bodeńskim, a na nim Statuę Imperii – posąg u wejścia do portu w Konstancji, upamiętniający sobór, który obradował w mieście w latach 1414-1418. Podziwialiśmy również średniowieczną starówkę z ratuszem miejskim oraz katedrę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Następnie udaliśmy się na wyspę Mainau, gdzie na 44 hektarach ziemi znajdują się niezliczone rzeźby z krzewów oraz obrazów stworzonych z odpowiednio dobranych kwiatów. Dzięki ciepłemu i wilgotnemu mikroklimatowi, jaki panuje na wyspie, mogliśmy podziwiać wiele egzotycznych roślin, takich jak: bananowce, cedry, palmy i bambusy.
W specjalnie wybudowanym pomieszczeniu widzieliśmy także różnorodne gatunki motyli. Na wyspie podziwialiśmy także pałac i kościół. Kolejnego dnia gościliśmy z wizytą w szwajcarskiej szkole podstawowej w Gossau, gdzie podzieleni na 4 grupy uczestniczyliśmy w 20-minutowych lekcjach, podczas których dowiedzieliśmy się wiele o historii Gossau i regionu, poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące Szwajcarię, przybliżono nam również produkcję czekolady, z której między innymi słynie Szwajcaria oraz nauczyliśmy się piosenki śpiewanej w szwajcarskim języku niemieckim (Schweizerdeutsch). Pod koniec wizyty zaprezentowaliśmy miejscowym nauczycielom oraz uczniom film o naszej szkole, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Następnie udaliśmy się do Zurychu (Zürich), największego miasta i głównego ośrodka gospodarczego kraju, w którym odwiedziliśmy też Muzeum Narodowe Zurychu (Landesmuseum Zürich). W drodze do Niemiec zatrzymaliśmy się na przerwę, aby podziwiać wodospad Renu (Rheinfall) w Szafuzie (Schaffhausen), to największy pod względem przepływu wody wodospad Europy, położony na przełomie Renu. Nad wodospadem góruje zamek Laufen. Kolejnego dnia udaliśmy się
do leżącego we Francji Strassburga, w którym zachwyciła nas piękna, wpisana na listę UNESCO starówka oraz Katedra Najświętszej Marii Panny  (Cathédrale Notre Dame). Zwiedziliśmy również  Parlament Europejski, gdzie dowiedzieliśmy się wiele o jego historii, roli i zadaniach, a tym samym roli Unii Europejskiej. Ostatniego dnia wycieczki gościliśmy
w Stuttgarcie – stolicy Badenii–Wirtembergii, w której podziwialiśmy między innymi stare miasto i plac zamkowy. Stuttgart to również miasto, w którym skonstruowano pierwszy samochód i pierwszy motocykl odpowiednio przez Karla Benza i Gottlieba Daimlera, dlatego nie mogliśmy podczas pobytu w mieście zapomnieć o Muzeum Mercedesa-Benza, mieszczącego się w nowoczesnym budynku, którego każde piętro to hołd dla jednej z najbardziej znanych marek samochodów. Podczas zwiedzania muzeum dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o rozwoju motoryzacji w Niemczech oraz jej roli w życiu gospodarczym kraju, o historii marki Mercedes i jej ewolucji.  Podczas wizyty w muzeum podziwialiśmy wiele unikatowych i kolekcjonerskich egzemplarzy samochodów tej marki.
Ponadto każdego dnia uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali zadania językowe o różnym stopniu trudności zarówno z języka niemieckiego jak i angielskiego. Wyjazd był ciekawym i pełnym atrakcji doświadczeniem, które na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

Galeria [link]

Tekst i zdjęcia: B. Tadaj

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content