tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Spacer po Starym Mieście w Warszawie

13.09.2021 r. uczniowie klasy 7d wraz z opiekunami byli na spacerze edukacyjnym „Historia, ciekawostki, legendy Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia”.
Spacer rozpoczęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie obejrzeliśmy zmianę warty. Następnie przeszliśmy na Krakowskie Przedmieście – to tutaj w dawnych czasach najbogatsi mieszkańcy budowali swoje pałace, które po dzień dzisiejszy wspaniale się prezentują, chociaż spełniają już inne funkcje. W poszczególnych pałacach znajdują się siedziby różnych instytucji m.in.:
– Pałac Radziwiłłów/Namiestnikowski – obecnie siedziba Prezydenta RP,
– Villa Regia/Pałac Kazimierzowski – obecnie Rektorat Uniwersytetu Warszawskiego,
– Pałac Staszica – obecnie Polska Akademia Nauk,
– Pałac Potockich – obecnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na Karkowskim Przedmieściu znajduje się wiele kościołów, z których najsłynniejszym jest Kościół św. Krzyża. To w tym kościele znajduje się serce Fryderyka Chopina. Od roku 2010 (rok 2010 był Rokiem Fryderyka Chopina) atrakcją Krakowskiego Przedmieścia są grające Ławeczki Chopinowskie. Ławeczki są ustawione w miejscach związanych z Chopinem (gdzie mieszkał, gdzie grał).
Na Placu Zamkowym mieliśmy dłuższy postój. Wysłuchaliśmy „w pigułce” historii Zamku Królewskiego. Dowiedzieliśmy się, również, że codziennie o godz. 11:15 z wieży zamkowej grany jest Hejnał Warszawy.
Następnie przeszliśmy na tyły archikatedry św. Jana Chrzciciela, na plac Kanonia. Kiedyś w tym miejscu znajdował się cmentarz, obecnie jest to urokliwy plac z „dzwonem szczęścia”. Dzwon został odlany w XVII wieku i miał trafić do jednego z kościołów. Nie trafił tam jednak nigdy, bo podczas próby generalnej nie zabrzmiał jak trzeba. Poniewierany, przechowywany w różnych miejscach, w końcu znalazł się w zbiorach Muzeum Narodowego, a w roku 1972 trafił tu na Kanonię. To dzwon spełniający marzenia. Należy pomyśleć,  pomarzyć i trzymając rękę na dzwonie obejść go dookoła 😊
W południowe mury katedry wmurowana jest gąsienica niemieckiego czołgu z II wojny światowej.
Warszawskie Stare Miasto wpisane jest na światową listę UNESCO – jest to jedyne Stare Miasto, które zostało w całości odbudowane. Nie jeden-dwa kościoły i kilka budynków, zostało odbudowane w całości.
Następnie idąc wzdłuż Barbakanu wróciliśmy na Plac Zamkowy.
Po trwającym trzy godziny spacerze pożegnaliśmy Panią Przewodnik. Ruchomymi schodami zjechaliśmy na przystanek na Trasie W-Z i wróciliśmy do szkoły 😊

Galeria [link]

Tekst: K. Dzwonowska
Zdjęcia: K. Dzwonowska, A. Grzywacz

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content