tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w SP321

Co roku, na początku lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, aby zwiększyć świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W naszej szkole staramy się mówić o bezpieczeństwie w sieci przy każdej możliwej okazji, ponieważ bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do Internetu. W tym roku hasłem przewodnim było: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
Organizatorem wydarzenia w Polsce jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorów unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Wśród działań PCPSI na rzecz popularyzacji bezpieczeństwa w sieci są cykliczne konferencje, odbywające się z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, adresowane do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych i osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.

Nauczyciele naszej szkoły przygotowali prezentacje dotyczącą najważniejszych zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci https://liblink.pl/LLyxcoBzSy

Uczniowie jak co roku, zostali zaproszeni do udziału w Warszawskim Konkursie „Bezpieczna przygoda z Internetem” – relacja wkrótce.
Nie zabrakło również konkursów szkolnych – “Rymow@nki o bezpieczeństwie w sieci”. Zadaniem konkursowym było ułożenie wierszyka, rymowanki, wyliczanki dotyczącej bezpieczeństwa w Internecie. Zwyciężyły prace Adriana Osik z klasy 6b i Oliwiera Zawadka z klasy 5e.
Nauczyciele zapoznawali uczniów z tematyką bezpiecznego Internetu na wiele sposobów.
Klasa 1a uczestniczyła w przedstawieniu interaktywnym “Plik i Folder na tropie interaktywnych kłopotów”. Po przestawieniu odbyła się rozmowa na temat szans, a także zagrożeń występujących w Internecie.
W klasie 1a oraz 2a odbyły się zajęcia poświęcone bezpiecznemu, ale też higienicznemu korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Dzieci wysłuchały pogadanek na temat możliwych zagrożeń i sposobów zapobiegania im, dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z obsługiwaniem komputerów, tabletów czy telefonów, rozwiązywały krzyżówki dotyczące omawianych problemów, podpisywały kontrakty z zasadami korzystania z zasobów Internetu.
Odbył się też cykl spotkań z Panią Pielęgniarką, omawiającą zasady prawidłowej pracy przy komputerze i związanej z nią higieny oczu.
Uczniowie klasy 7d uczestniczyli w zajęciach interaktywnych “Ciało nie określa”, w które bardzo mocno się zaangażowali i chętnie uczestniczyli.
Zajęcia dotyczyły przeciwdziałania wpływowi szkodliwych wzorców urody obecnych w mediach społecznościowych na dzieci i młodzież. Celem zajęć było podniesienie świadomości na temat wpływu oceny własnego wyglądu na samoocenę i samopoczucie, a także zapoznanie z wybranymi technikami kontrolowania negatywnego wpływu wzorców wyglądu promowanych w mediach społecznościowych na samoocenę i samopoczucie. 

Uczniowie klasy 7d mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Warszawie dotyczących korzyści oraz zagrożeń płynących z sieci. Prezentacje przygotował oraz zaprezentował licealista, który swoim zaangażowaniem oraz ciekawym przekazem treści zainteresował młodszych kolegów. Z pewnością każdy z nich korzystając z Internetu na co dzień, będzie miał na uwadze zagrożenia płynące z sieci. Następnie odbył się quiz w Kahoot.
Na koniec wizyty w Liceum uczniom została zaprezentowana drukarka 3D.

Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Galeria [link]

Tekst: A. Kołakowska, K. Dzwonowska
Zdjęcia: K. Dzwonowska, A. Kołakowska, A. Korzeniewska, M. Czerniszewska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content