tel.: 22 836 39 78
e-mail: zsp7@edu.um.warszawa.pl

Jak radzić sobie z mową nienawiści w Internecie?

Internet od miesięcy jest główną przestrzenią nauki, rozrywki formą podtrzymywania relacji międzyludzkich. W ramach projektu “Play Your Role” [link] powstały 4 gry edukacyjne, które poruszają jeden z najważniejszych problemów funkcjonowania w nowych mediach – mowy nienawiści w Internecie. Co zrobić, żeby młodzież stała się świadoma zagrożeń płynących z zachowań użytkowników Internetu?Jak radzić sobie ze stresem? Na co naraża się osoba próbująca realizować swoje pasje w Internecie? Na te pytania odpowiadają gry edukacyjne, stworzone w ramach projektu “Play Your Role” przez przedstawicieli Włoch, Polski, Francji i Niemiec.

YouTuber Simulator
Za jedną z nich, _YouTuber Simulator,_ odpowiada polski zespół YocatGames, którego członkami są Mateusz Serdyński, Katarzyna Jaszewska i Jakub Sampławski. To gra, w której użytkownik wciela się w rolę youtubera. Rozwijanie pasji nieuchronnie wiąże się ze stresem, który generują inni użytkownicy internetu komentujący streamy gracza.Zadaniem youtubera jest znaleźć odpowiedni balans między stresującym hobby a odpoczynkiem. Gra uczy także odpowiednich reakcji na złośliwe zachowania w internecie.
W _YouTuber Simulatora _można zagrać tutaj [link].

Divide Et Impera
_Divide Et Impera_ to gra, w której gracz wchodzi w interakcję z różnymi ludźmi. Wciela się w rolę antybohatera – jego zadaniem jest doprowadzić do podziałów i wrogości w grupie. Manipulując symulowaną małą społecznością, gracz może stanąć twarzą w twarz z rzeczywistymi mechanizmami używanymi do manipulowania ludźmi w mediach społecznościowych i je sobie uświadomić. W ten sposób młodzież może nauczyć się krytycyzmu do źródeł i treści informacji, które znajduje w mediach społecznościowych.
W _Divide et impera _można zagrać tutaj [link]. Gra dostępna w języku angielskim.

Social Threads
Sprawy społecznościowe wywołują interakcje społeczne w sieci.Zadaniem gracza _Social Threads _jest odpowiednio reagować na nękanie przeciwników. Gra uczy, jak przeciwdziałać negatywnym zachowaniom w sieci i jak chronić się przed takimi niepożądanymi działaniami.
W _Social Threads _można zagrać tutaj [link]. Gra dostępna w języku angielskim.

Deplatforming
_D__eplatforming_ pozwala wcielić się w rolę grupy aktywistów podejmującej kampanię nienawiści, która szybko rozprzestrzenia się w sieci. Zadaniem gracza jest możliwie szybko ukrócić mowę nienawiści i usunąć uczestników wytwarzających negatywne zachowania w sieci.
W _Deplatforming _możesz zagrać tutaj [link]. Gra dostępna w językach angielskim i niemieckim.

Informacje zebrał: Dyrektor szkoły

Skip to content