tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Europejski Dzień Języków, 2021 r.

W dniach 24-28 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków, który został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest świętowany we wszystkich krajach europejskich 26 września. Głównym założeniem tego święta jest promowanie bogactwa kulturowego Europy oraz motywowanie uczniów do nauki języków obcych. Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli języków obcych robili flagi państw europejskich oraz poznawali elementy kultury tych krajów. Ponadto na lekcjach śpiewali piosenki w różnych językach i udali się w w wirtualną podróż po Europie – ‘Lara’s language journey across Europe’. Uczniowie z klas starszych przygotowali interesujące prezentacje i plakaty mające na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu. Elementy zabawy, scenki teatralne, ćwiczenia interaktywne i  quizy uatrakcyjniły lekcje języków obcych.  Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się gra  ‘QR Hunt’.  Uczniowie  z klas 7 i 8 mieli za zadanie odszukać  na II piętrze wszystkie kody QR i je rozszyfrować za pomocą swoich smartfonów  oraz  udzielić odpowiedzi na listę pytań związanymi z elementami historii i geografii krajów europejskich. Pytania były napisane w j. angielskim. Uczniowie, którym udało się trafnie odpowiedzieć na  pytania otrzymali  wysokie oceny z j. angielskiego.
Pani Jolanta Szostak z uczniami  klasy 7 b przygotowała przedstawienie dla klas młodszych ‘Nice dress’. To opowieść o jesieni, jej darach i kolorach, o lesie i leśnych zwierzętach w języku angielskim. Po przedstawieniu aktorzy zadawali pytania dzieciom i rozmawiali z nimi po angielsku. Wszystkim bardzo podobała się taka forma nauki. Na pewno jeszcze starsi uczniowie odwiedzą maluchy z interesującymi propozycjami nauki poprzez zabawę. Pani Beata Tadaj wraz z uczennicami z klasy  8b przeprowadziły lekcję języka niemieckiego w klasie 1e. Ósmoklasistki nauczyły swoje młodsze koleżanki oraz młodszych kolegów podstawowych form powitania i pożegnania, nazw kolorów flag państw niemieckojęzycznych oraz przedstawiania się. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, w których państwach język niemiecki jest językiem urzędowym, jak nazywają się stolice tych państw oraz jak wyglądają ich flagi. W celu przybliżenia informacji i ciekawostek o tych państwach na ścianach pojawiły się ich mapy, ponadto zaprezentowane zostały makiety wybranych obiektów państw niemieckojęzycznych, które wykonane zostały przez uczniów naszej szkoły. Na koniec pierwszoklasiści wzięli udział w quizie podsumowującym treści, jakich nauczyli się podczas tej lekcji, z którym bez problemu sobie poradzili odpowiadając bezbłędnie na wszystkie pytania. Dodatkowo też uczniowie pracowali w grupach, a ich starsze koleżanki pomagały im zrozumieć zawarte na plakatach słowa w języku niemieckim. Przeprowadzona lekcja miała formę nauki przez zabawę, była ciekawym doświadczeniem dla nas wszystkich, pozwoliła pierwszoklasistom wejść w świat nauki języka niemieckiego, a ich starszym koleżankom w rolę nauczycieli. Dla obu stron była to bardzo interesująca lekcja i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.
Z okazji Europejskiego Dnia Języków odbyły się dwa konkursy: konkurs znajomości czasowników nieregularnych z j. angielskiego oraz quiz: ‘What do you know about Europe?’ dla klas 7 i 8. Laureaci otrzymają dyplomy oraz oceny celujące z j. angielskiego.
Życzymy wszystkim naszym Uczniom wytrwałości w nauce języków obcych.

Galeria [link]

Tekst: B. Maciejewska, B. Tadaj, J. Szostak 
Zdjęcia: B. Maciejewska, M. Santorek, E. Leończyk, J. Szostak, B. Tadaj, P. Borkowska, A. Piotrowska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content