Dzień Bezpiecznego Internetu, 2021 r.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W tym roku DBI obchodzony jest 9 lutego pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Jak co roku, zachęcamy uczniów do udziału w konkursie pt. „Bezpieczna przygoda z Internetem”.
W tym roku konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy oraz NASK.
Konkurs organizowany jest w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-8.
Uczniowie klas I – III przygotowują plakat związany z bezpieczeństwem w Internecie.
Uczniowie klas IV – VIII przygotowują
 prezentację multimedialną w programie PowerPoint  z  pakietu  Microsoft  Office o tematyce związanej z bezpieczeństwem w Internecie.
Więcej informacji (kryteria do prac i terminy) znajduje się w regulaminie konkursu dostępnym w zakładce Konkursy [link]

Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Materiały, z którymi warto się zapoznać:
– Cyfrowobezpieczni: Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży [link]
– Bezpieczeństwo dzieci online – broszura [link]
– Mama, tata, tablet [link]
– Chroń dziecko w sieci [link]
– Zostań znajomym swojego dziecka [link]
– Sieciaki [link]

Do pobrania okolicznościowe tło na Teams:

Tekst: K. Dzwonowska