tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

Co roku w lutym w naszej szkole obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Również tym razem pomimo wielu obostrzeń nie mogło być inaczej!!! „Działajmy razem!”- hasło tegorocznych obchodów jest wpisane we wszystkie działania całej społeczności szkolnej bemowskiego 321. 

Internetem nazywamy ogólnoświatowy system połączeń między komputerami. Jego początki sięgają końca lat 60. XX wieku, natomiast w Polsce zagościł dopiero w latach 90. Jest to sukces rozwoju technologicznego cywilizacji, a także odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka. W obecnych czasach większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez korzystania z Internetu, służy on nie tylko do pracy, nauki czy zabawy, ale również do zdalnego wykonywania codziennych domowych czynności. Niestety Internet niesie ze sobą wiele zagrożeń i niebezpieczeństw czyhających na młodego odbiorcę. Dlatego niezmiernie ważne jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w Sieci. 

W związku z obchodami uczniowie klas 4-8  przygotowali wspólnie wystawę  „Jak spędzam czas wolny w Internecie”, która zagościła w holu głównym naszej szkoły. Uczniowie i tym razem nie zawiedli, pomysłów było wiele, a prace bardzo ciekawe, wykonane różnymi technikami plastycznymi.
Klasy pierwsze na lekcjach informatyki wykonywały rysunki dotyczące rozmów w Internecie. Wszyscy uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w pogadankach o bezpieczeństwie, oglądały filmy edukacyjne i samodzielne stawiały wnioski dotyczące zagrożeń w Sieci.
Oprócz różnych działań w ramach lekcji również poza niby było głośno o bezpiecznym Internecie.
W poszczególnych grupach świetlicowych, odbyły się coroczne zajęcia z umiejętnego korzystania z Sieci. Były pogadanki, wizyta pani pielęgniarki, zwracającej uwagę na zdrowotny aspekt spędzania czasu przed urządzeniami elektronicznymi, zaś w klasie 2c odbyły się warsztaty poświęcone temu tematowi. Zajęcia warsztatowe uczniowie rozpoczęli od rozmów na temat wykorzystania Internetu w naszym codziennym życiu. Podając przykłady użycia komputera czy telefonu na co dzień, dzieci uświadomiły sobie, jak często wykorzystujemy Internet, szczególnie w czasach pandemii. W kolejnym kroku zastanawiali się zatem nad tym, co można zrobić, żeby uniknąć nieprzyjemnych, czy wręcz niebezpiecznych sytuacji w Sieci. Na podstawie opowiadania o chłopcu, do którego odezwała się przez komputer nieznajoma osoba, uczniowie wysuwali propozycje odpowiedniego zachowania się w takich sytuacjach. Zastanawiali się także jak można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Kolejnym zadaniem przygotowanym dla dzieci, było wymyślenie własnego, unikalnego nicku, którym mogliby posługiwać się w internetowym świecie. Każdy uczeń zapisał swoja propozycję na karteczce, a zadaniem reszty dzieci było odgadnięcie, kto kryje się pod podanym pseudonimem. Uczniowie przekonali się, że rzecz nie jest prosta, dlatego warto podawać nick zamiast prawdziwego imienia i nazwiska. Następnie uczniowie przeszli do omówienia Regulaminu Młodego Internauty. Na koniec dzieci narysowały siebie, pracujących przy pomocy komputera. Ciekawe, czy Rodzice zgadną, na którym rysunku znajduje się ich dziecko?
W piątek 12 lutego w kl. III a z udziałem zaproszonego gościa odbyła się prelekcja nt. “Higieny wzroku” oraz “Zagrożeń i korzyści wynikających z wszechstronnego korzystania z komputera na co dzień”. W ramach zajęć został poruszony temat rozsądnego i zdrowego używania nowoczesnych technologii, a także odpowiedniego odżywiania i jak ważnego odpoczynku dla wzroku, o którym tak często zapominamy.

Podczas tegorocznych obchodów chcieliśmy zachęcić wszystkich uczniów aby angażowali się w promowanie pozytywnych zastosowań w  Internecie, zwracali uwagę na bezpieczeństwo, promowali  tolerancję oraz tworzyli  kulturę zrozumienia.
Pamiętajmy – Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Galeria [link]

Tekst i zdjęcia: M. Karkocha, A. Korzeniewska, K. Dzwonowska, A. Kołakowska

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content