tel.: 22 836 39 78
sekretariat.zsp7@eduwarszawa.pl

11 LISTOPADA – 103 rocznica odzyskania niepodległości

Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.
 Im to bowiem zawdzięczamy wolność – polską mowę w szkole,
To, że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony, w mieście flagi rozwinięto…I me serce się raduje, że obchodzę Polski święto.”
Wierszyk „11 listopada” był wstępem do rozmowy z dziećmi podczas zajęć świetlicowych w przeddzień obchodów 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po omówieniu jego treści, dzieci zaśpiewały piosenkę „Co to jest niepodległość?”. W piosence pojawia się odpowiedź na tytułowe pytanie „Niepodległość znaczy wolność. Wolność i niepodległość to dwa najpiękniejsze słowa”.
Symbolem Polski, który towarzyszy naszemu narodowi w ważnych i czasem ciężkich chwilach jego istnienia, jest Orzeł Biały na czerwonym tle. Do jego kolorowania przystąpiły dzieci. Gotowe prace uczniów zawiesiliśmy na gazetce ściennej i wyglądały wspaniale obok wcześniej wykonanych biało – czerwonych flag.
Nasze zajęcia zakończyliśmy wspólnym śpiewem jednej z najpopularniejszych polskich piosenek żołnierskich, pochodzącej prawdopodobnie z okresu I wojny światowej „Szara piechota”, znanej też pod tytułem „Maszerują strzelcy, maszerują”. Dzieci przed zaśpiewaniem dowiedziały się, że między innymi piosenki żołnierskie pozwalały przetrwać trudny czas żołnierzom w okopach, w marszu i na froncie. Nasze wspólne śpiewanie to pamięć i hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To dzięki nim mamy dziś Polskę na mapie świata i uczymy się ojczystego języka w polskiej szkole.

Galeria [link]

Tekst: H. Kapusta
Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

TABLICA AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE
Zamawianie posiłków
Skip to content